stress.gr|προβολη μηνυματος

Κωδικός

521

Μήνυμα στις

12/11/04 10:35:43

Τίτλος

Αν διακόψω τη λήψη φαρμάκων τα συμπτώματα θα επανεμφανιστούν;

Mήνυμα

prin 4 mines antimetwpisa tis legomenes kriseis panikou,sti sunexeia akoluuthise h katathlipsi, eimai 21 etwn mexri simera akolouthw mia farmakeytiki agwgh, mou xei kanei kalo.tha thela na xerw ean stamatisw thn agwgh ta sumptwmata tha epanelthoun?eyxaristw

Ημερομηνία απάντησης

2005-02-09 17:15:46

Aπάντηση μηνύματος

Κατ αρχάς θα πρέπει να γνωρίζετε ότι η διακοπή της λήψης των φαρμάκων θα πρέπει να γίνει σταδιακά και πάντα σε συνεννόηση με τον γιατρό που σας παρακολουθεί ώστε να αποφευχθούν πιθανά συμπτώματα στερητικού συνδρόμου.

Όσον αφορά το θέμα της επανεμφάνισης συμπτωμάτων κρίσης πανικού μετά την διακοπή της φαρμακευτικής αγωγής, είναι γεγονός ότι σε αρκετές περιπτώσεις ασθενών που εκδηλώνουν κρίσεις πανικού αυτό συνέβη. ?νθρωποι δηλαδή που ταλαιπωρούνταν από τον πανικό και κατάφεραν με την βοήθεια κάποιου φαρμάκου να τον αντιμετωπίσουν ή να τον ελέγξουν, μειώνοντας δραστικά ή διακόπτοντας τελείως τη λήψη του φαρμάκου, παρουσίασαν ξανά συμπτώματα πανικού. Στις περιπτώσεις αυτές, ενδείκνυται η παρακολούθηση από την πλευρά του πάσχοντα μιας ψυχοθεραπευτικής διαδικασίας γνωσιακού-συμπεριφορικού τύπου. Αυτή η μορφή ψυχοθεραπείας έχει αποδειχτεί ότι βοηθάει στην μονιμοποίηση των θετικών αποτελεσμάτων που έχουν τα φάρμακα όσον αφορά το περιορισμό των δυσάρεστων συμπτωμάτων που συνοδεύουν τον πανικό. Γι’ αυτό συνήθως συνιστάται ένας συνδυασμός φαρμακευτικής αγωγής και γνωσιακής- συμπεριφορικής ψυχοθεραπείας
που γενικά θεωρείται πιο αποτελεσματικός.

Με εκτίμηση

Περι

Το stress είναι μια οραγανωμένη προσπάθεια του ψυχιατρικού τμήματος του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων για την έγκυρη ενημέρωση του κοινού στις συνήθεις ψυχιατρικές διαταραχές.

Stressteen

Η σελίδα των εφήβωνstressteen

Παν. Ιωαννινων

Παν. Ιωαννίνων